"In hoc interim saeculo..." (Szent Ágoston)

Középkor és Kora Újkor Klub

Középkor és Kora Újkor Klub

A nevickei vár és legendája

Egy kárpátaljai vár története

2021. február 03. - Anonyмuš

Ezen cikkben megismerhetitek egy kárpátaljai vár, Nevicke legendáját és történetét. Tartsatok velem!

A vár legendája

Beszélik, hogy van egy vár, melynek falait nem  egyszerű mésszel kevert habarccsal építettek, hanem tejjel és tojással. Ezt a környék népe meg is sínylette, mert a vár férj nélküli gonosz úrnője minden asszonyt kötelezett a tojás és a tej beszolgáltatására. Jaj volt annak aki ennek nem tett eleget, hiszen ilyen gonosz nőszemély még nem létezett soha a földön. El is nevezték Pohana Gyivkának, ami szláv nyelven rossz lányt jelent. Úgy tartják, hogy innen származik a pogány szavunk. A nép sehogy sem tudott megszabadulni Pohana Gyivkától. A várat oly erőssé tette, hogy azt ostrommal se lehetett bevenni. Erről a gonosz várúrnőről Mátyás is tudomást szerzett, és elhatározta, hogy véget vet e nőszemély álnokságának. A környék népének segítségével cselhez folyamodott. Összetoborozta a környék állatait és az összes nyakába csengőt, kereplőt akasztatott. Éjjel a nép fáklyákkal a kézben hatalmas lármát csapva a vár ellen indult. Az álmából felriadt Pohana Gyivka nem tudta mire vélni a dolgot, paripájára pattant és elmenekült. Mátyás üldözőbe vette és utol is érte. Hiába könyörgött, a király igazságos kardjának suhintásától a feje a földre hullt, és 3 mérföldre gurult. A ördögi menyecske neve a vár nevébe a mai napig tovább él (nevisztka=menyasszonyvár).

 

A vár elhelyezkedése

Ungvártól 12 kilométerre fekszik a Ung folyó és a Vajda patak által közrefogott 260 méteres sziklán.

nevickei_var_nadkarpattya.jpg

A nevickei vár ma

 

A vár története

A 12. századba itt egy földvár állt, ez azonban a tatárjárás áldozata lett. A tatárjárás után újjáépült a vár és Ung vármegye kulcsfontosságú vára lett. 1263-ba a várat Pánkai Jakabnak adományozták (ruszkai Dobók őse). 1279-ben a várat IV. László Aba Amádénak adományozza. I. Károly elveszi a fellázadt Abáktól a várat és Drugeth Jánosnak adományozza. 1619-ben Bethlen Gábor csapatai vették be, de Bethlen halála után újra a Drugeth-csalásé lett lett. 1644-ben I. Rákóczi György erdélyi fejedelem legyőzte a Habsburg párti X. Drugeth Jánost, és félve attól, hogy a császár pártiak később felhasználják, leromboltatta Nevicke várát.

 

Források:

  • Kovács Sándor: Bús düledékeiden, Romanika Kiadó, h.n., 2008.

A bejegyzés trackback címe:

https://kozepkoreskoraujkorklub.blog.hu/api/trackback/id/tr5316414474

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása